Peç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Giriş Sınavı 5 Mayıs’ta İSTANBUL’da yapıldı!!

Peç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Giriş Sınavı 5 Mayıs’ta İSTANBUL’da yapıldı!!

İstanbul’daki Sınav’ı kaçıran adayların dikkatine!

İstanbul’da gerçekleşen sınavı kaçıran adaylar

Sınava Peç’te Girecekler için;
Sınavlar Mart ayından başlayarak 12 Temmuz Çarşamba gününe kadar okul bünyesinde yapılmaktadır. Örneğin 25 Haziran Çarşamba sınava girmek için en az 1 ay önce başvurmak gerekir. Peç’teki sınava katılabilmek için aşağıda anılan belgelerin orjinallerini bize iletmeniz gerekmektedir

Peç’teki sınava son başvuru tarihi: 12 Haziran (Vize gerekenlere), 26 Haziran (Vizesi, yeşil pasaportu olanlara)
Peç’te girecek adaylar için sınav ücreti 450 USD’dir ( 200 USD Başvuru Ücreti ve 250 USD Sınav ücreti )

Sınava Peç’te girecekler için 450 USD’yi Yatıracakları Banka Hesabı:
Bank account name: Pécsi Tudományegyetem (University of Pécs)
Address of beneficiary: 7622 Pécs, Vasvári P. u. 4.
Bank name: Magyar Államkincstár (Hungarian State Treasury)
Address of bank: 7621 Pécs, Apáca utca 6.
SWIFT code: HUSTHUHB
IBAN: HU30 10024003-00282716-01110009
Intermediary bank name: Magyar Nemzeti Bank (Hungarian National Bank)
Address of intermediary bank: 1054 Budapest, Szabadság tér 8–9.
SWIFT code: MANEHUHB

Peç Üniversitesi TIP Fakültesi’nin, 2019/2020 Akademik yılında doğrudan 1. sınıftan başlamak isteyen adaylar için İstanbul’da yapacağı sınavın detayları aşağıda belirtilmiştir.

Sınav Tarihi: 5 Mayıs Pazar, 2019
Sınav Saati: 09:00
Sınav Yeri: Adres bilgisi kayıttan sonra verilecek
İstanbul’daki sınava son başvuru tarihi: 3 Mayıs Cuma
Hangi Bölümler için Sınav Yapılıyor: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Biyoteknoloji Yüksek Lisans 1. sınıfları için, hazırlık isteyen adayların bu sınava katılmalarına gerek yok.
Eğitim Başlangıcı: Eylül 2019
Sınav Ücreti: 200 USD Başvuru Ücreti ve 300 USD Sınav ücreti olmak üzere toplam 500 USD’dir, BMAT Sonuç Belgesi olan adaylar yazılı sınavdan muaflardır, ancak sözlü sınav mecburidir, bu adaylar için sözlü sınav ücreti 500 USD yerine 350 USD’dir. (200 USD Başvuru ücreti + 150 USD Sözlü Sınav Ücreti)

Sınavdan Sonra Okula Doğrudan Ödenecek Ücretler:
*TIP 6 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 16750 USD (9000 USD ilk dönem ve 7750 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)
*Diş Hekimliği 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 17350 USD (9300 USD ilk dönem ve 8050 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir) Diş Hekimliği ücretine diş eğitim malzemeleri ücreti de dahildir.
*Eczacılık 5 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 9900 USD (5200 USD ilk dönem ve 4700 USD ikinci dönem için iki parça halinde ödenebilir)
*Biyoteknoloji Yüksek Lisans 2 Yıl: 220 USD kayıt ücreti. Yıllık Eğitim Ücreti 11000 EURO (5500 EURO ilk dönem ve 5500 EURO ikinci dönem olmak üzere iki eşit parçada ödenebilir)

Sınav İçeriği ve Süresi: Sınav tek bir oturumda yazılı olarak yapılacak, yazılı sınavı mütakiben adaylar tek tek sözlü sınava alınacaklar. Yazılı sınavın süresi 2,5 saattir. Çoktan seçmeli test şeklinde Biyoloji (20 soru), Kimya (20 soru), Genel İngilizce (40 soru) ve Tıbbi İngilizce (20 soru) ihtiva eder. Sözlü bölüm, tıp ile ilgili sorulardan, adayın ciddiyetini, motivasyonunu ölçecek değişik sorular içerir. Yaklaşık 10-30 dakika sürer. DNA, sindirim sistemi de sorulabilir, en sevdiğin yemek, neden Tıp, neden Macaristan gibi sorular da.

“Biyoteknoloji Yüksek Lisansı adayları ve BMAT sonucu olanlar yazılı sınavdan muaftır. “

Sınavda soru çıkması muhtemel konu başlıkları için tıklayınız…

Sınav Yasakları;

 • Sınavın herhangi bir bölümünde cep telefonlarının, akıllı saatlerin veya diğer elektronik cihazların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu kuralı ihlal etmek, sınav puanınızın iptaline, sınavdan çıkarılmanıza ve gelecekteki sınav fırsatlarından yararlanamamanıza neden olabilir.
 • Öğrencinin dışında veli, arkadaş vs 3. kişilerin sınav yerine gelmeleri, beklemeleri yasaktır.
 •  

Sınav Sonuçları Ne Zaman İlan Edilecek?
Peç Üniversitesi yetkilileri Peç’e döndükten sonra, yazılı ve sözlü sınavın sonuçlarını Karar Kurulu’na sunar, Karar Kurulu da kimler kabul edildiğini genellikle 1-3 hafta içinde bizlere bildirir. Kabul edilenlere ÖN KABUL belgesi gelir ve aday işlemlerine devam eder.

Kimler Katılabilir?

 • Lise mezunu veya 2019 Haziran’da Lise’den mezun olacağı garanti olan herkes. Yaş sınırı yoktur.
 • Lise eğitimi boyunca Kimya, Biyoloji ve Fizik derslerinde başarılı olanlar.
 • En az B2 İngilizce bilgisi (Seviye tesbit belgesi gerekmiyor)
 • Biyoteknoloji Yüksek Lisans’ı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir.

Sınavdan Önce Yapılması Gereken İşlemler ve Sınavda Teslim Edilmesi Gereken Belgeler;

 • Başvuru Formu. Başvuru formunu birlikte sınavdan önce dolduruyoruz.
 • Pasaport Fotokopisi (En az 2 yıl süresi olan)
 • TC Kimlik Belgesi (Pasaportu henüz çıkmamış adaylar için)
 • Lise Diplomasının Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
 • Lise Not Dökümü ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
 • İngilizce Europass CV (Curriculum Vitae)
 • Varsa BMAT Sonuç Belgesi
  Sağlıkla İlgili Belgeler (Aşağıdaki belgeleri ayrı ayrı temin etmek zor olabilir, bu durumda bu linkten indireceğiniz dökümanı doktorunuza eksiksiz doldurtursanız, ayrı ayrı belge almanıza gerek kalmaz)
 • Sağlık Raporu (Aile hekiminden yurtdışında okumanıza engel yoktur yazısı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
 • Göğüs röntgen filmi (doktor notu, fotoğraf olmayacak, 1 yıldan eski olmayacak ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
 • Aşı kartı (HEP B’ye karşı aşılanmış olduğunuzu gösteren ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
 • HIV testi sonucu (3 aydan eski olmayacak ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş bir kopyası)
  Biyoteknoloji Yüksek Lisansı için sınava geleceklerin başvurularında (Yukarıdaki Belgelere ilaveten)
 • İngilizce Motivasyon Mektubu (Biyoteknoloji Yüksek Lisans başvurularında)
 • Biyoteknoloji Yüksek Lisans’ı için sınava gelen adayların Biyoloji ve türevi bir Lisans diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklere sahip Lisans Diplomasının ve Lisans Not Dökümünün Aslı ve Yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş kopyaları)
 • Tam laboratuar muayenesi: İyon seviyeleri (Na, K), karaciğer fonksiyonları (total bilirubin, GOT, GPT, GGT), böbrek fonksiyonları (karbamid, kreatinin), kan şekeri seviyeleri, kan sedimantasyonu, kan sayımı (hemogram)

Sıkça Sorulan Sorular

 • Daha liseden mezun olmadım , sınava gelebilir miyim?: Evet, bu durumda olan öğrenciler okullarından alacakları mezun olabilir belgesi ile sınava gelebilirler. Bu durumda diplomalarının İngilizceye çevrilmiş orjinal nüshasını da en geç 15 Ağustos’a kadar Peç Üniversitesi’ne göndermek zorundalar. Diğer istenen belgeleri sınava getirmek ya da sınavdan sonra 12 Mayıs’a kadar tamamlamak zorundalar.
 • Sınav yapıldığını yeni duydum, pasaportum dahil hiçbir belgem yok, gelebilir miyim?: Evet, aday TC kimliği ile sınava gelebilir. Sınavdan sonra diğer istenen belgeleri 12 Mayıs’a kadar tamamlamak zorundalar.
 • Sınav sonucunu hemen öğrenebilir miyiz? Hayır, döndükten sonra genellikle 10 gün içinde Karar Kurulu sonuçları ilan ediyor.
 • Kabul edilmezsem Peç Hazırlık için sınav var mı? Hayır, sadece Skype mülakatı ve basit bir İngilizce test.
 • Kabul edilmezsem ödediğim 500 USD Peç Hazırlık için sayılır mı? Hayır, her birimin ücretleri farklı.
 • Ailem beni sınav yerinde kapıda bekleyebilir mi? Hayır. Otel yetkilileri izin verdiği taktirde Otelin lobisinde bekleyebilirler.
 • Sınav Ücretini sonra verebilir miyim? Hayır.
 • Peç’in YÖK denkliği var mı? Peç Üniversitesi en iyi 1000 üniversite içinde yer aldığı için YÖK Peç’te eğitim alacaklardan herhangi bir YGS, LYS sınavına katılım şartı istemiyor ancak mezuniyet sonrası seviye tesbit sınavına alıyor. YÖK’e şahsi dilekçe vererek bu konuyu netleştirebilirsiniz.
 • Türkiye’ye yatay geçiş yapabilir miyim?: Elbette, Peç Üniversitesinde en az 2-3 dönem eğitim alan öğrencilerden ders notları yüksek olanlar Türkiye’deki Üniversitelere başvurabilirler. Bu konuda hangi belgelerin istendiği elbette başvurulacak üniversiteden öğrenilebilir.
 • Macarca bilmek zorunlu mu? Eğitim dili İngilizce ancak 3. sınıftan sonra öğrenciler hastalarla ilgilenmeye başlayacakları için, 3. sınıfa kadar Macarca dersleri de gösteriliyor.
 • Peç’te yurt imkanı var mı? Evet, özellikle yeni öğrencilere yurt imkanı veriliyor ilk yıl, daha sonra yer olduğu taktirde uzatılıyor. Her yıl yeni eklenen yurt binaları ile genellikle çoğu öğrenci yurtlardan faydalanabiliyor. Aylık 130 Euro olan 2 kişilik odalar mevcut, ve her 4 kişi bir mutfak ve banyo’dan istifade ediyor. Yurtlar temiz ve okula yakın. Peç’te ev alarak kiradan kurtulmak da çoğu yabancı öğrencinin uyguladığı bir yöntem. Mezuniyet sonrası değer kaybetmeden satıyorlar.
 • Peç Üniversitesi Diploması diğer ülkelerde tanınıyor mu? Evet, bu nedenle Amerika, İngiltere, Almanya, Avusturya, Kanada, İsveç, Norveç, İsrail, İran, Vietnam, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden öğrenciler mevcut. İstanbul’un dışında Peç Üniversitesi Norveç, BAE, Almanya, Güney Kore, İspanya, Hindistan, Vietnam, Çin, Amerika, Hindistan ve İngiltere’de de sınav yapıyor.