Macaristan’da Üniversite – Türkçe Bilgi

Macaristan’da Üniversite – Türkçe Bilgi

MACARİSTAN’DA EĞİTİM İÇİN ACELE EDİN!

MACARİSTAN’DAKİ ÜNİVERSİTELERE BİZİMLE HEMEN ÜCRETSİZ BAŞVURUN, EYLÜL 2020’DE BAŞLAYIN! 

Budapeşte’de yerleşik firmamız Hun Education ile anlaşmalı olduğumuz üniversitelere ÜCRETSİZ başvuru! Macaristan’daki Üniversitelerin resmi kayıt ofisi olduğumuz için kayıt için herhangi bir ücret talep etmemekteyiz. Havaalanında karşılama, konaklama ayarlanması, oturum izni çıkartılması vs konularda destek almak için hizmet paketimizden satın alabilirsiniz (Opsiyonel).

Hemen başvurun Yıllık 2800 Euro’dan başlayan fiyatlarla İNGİLİZCE HAZIRLIK eğitimlerinden, 3000 Euro’dan başlayan LİSANS ve MASTER eğitimlerinden faydalanın!

telefon/whatsapp: +36 70 296 35 31 (Türkçe)
adres. 1204 Budapest, Bethlen utca 17., Budapeşte, Macaristan
e.mail. info@huneducation.com (Türkçe Destek)
www.huneducation.com

KAYITLARI DEVAM EDEN MACAR ÜNİVERSİTELERİ

1 – Nyíregyháza Üniversitesi

Macaristan’ın Romanya ve Ukrayna sınırında, Budapeşte’ye 231, Debrecen’e 50km mesafede yer alan Nyíregyháza şehri ve Üniversitesi, kısaca NYE, ekonomik fiyatları ile dikkat çekiyor. Özellikle aylık 60 Euro olan yurt ücreti ile öğrenciler konaklamadan önemli ölçüde masraflarını düşürüyorlar.

Eylül’de başlayan İngilizce Hazırlık ve Lisans programlarına vizeden veya başka sebeplerden geç gelen öğrenciler kaçırdıkları dersleri Online olarak alabilecekler!

Hazırlık Bölümleri

10 Aylık İngilizce Hazırlık (Eylül – Haziran) : 2800 Euro

10 Aylık Macarca Hazırlık (Eylül – Haziran) : 4400 Euro

Lisans Ücretleri: 4400 Euro (Yıllık)Başvuru Ücreti : 100 Euro

Aylık yurt Ücreti : 60 Euro

Lisans Bölümleri
Bilgisayar Mühendisliği 3.5 yıl
Makine Mühendisliği 3.5 yıl
Ziraat Mühendisliği 3.5 yıl
Biyoloji 3.5 yıl
Müzik Kültürü (Koro şarkıcısı uzmanlığı) 3 yıl / 6000 Euro/yıllık
İngiliz ve Amerikan Dil Çalışmaları 3 yıl
Pilotluk (Havacılıkta Ulaştırma Mühendisliği Uzmanlığı) 1,5 yıl 25000 Euro/Dönemlik

2 – Peç Üniversitesi

Başkent Budapeşte’ye 3 saat mesafede yer alan Peç şehri, Macaristan’ın en eski üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır.  (kuruluş: 1367)

Eylül 2020’de başlayan 10 aylık (İngilizce + Tıp, Mühendislik, Sosyal Bilimler Hazırlık) programına Macaristan’da veya diğer İngilizce eğitim veren AB üniversitelerinde okuyacak adaylar başvurabilirler. 10 Aylık/2 dönemlik hazırlığa başvuracak adayların en az a2 İngilizce’ye sahip olmaları gerekmektedir.

İngilizce seviyesi en az B2 olan adaylar doğrudan Eylül’de başlayan Peç Üniversitesi’nin lisans veya master bölümlerine başvurabilirler. İngilizcesi B2 olup yine de hazırlık almak isteyen adaylar Ocak 2021’deki 5 aylık/1 dönemlik hazırlığa katılabilirler. (Tıp, Mühensilik hazırlık)

Hun Education ile başvur %10 indirim al!
Peç Üniversitesi’nde Hazırlık Eğitimi alanlar Hun Education ile başvurdukları taktirde %10 indirim hakkı kazanıyorlar!

*10 Aylık Hazırlık Eğitimi Ücreti (Foundation):  6500 Euro %10 indirimli 5850 Euro/toplam (Tek seferde üniversiteye ödenir) 10 Aylık Hazırlık sadece Eylül’de başlamaktadır.

* 5 Aylık Hazırlık Ücreti:  4200 Euro %10 indirimli 3780 Euro, 5 Aylık hazırlık Ocak ayında başlamaktadır.

15 Aylık Hazırlık Ücreti: Normalde 9300 Euro % 10 indirimli 8370 Euro.  15 Aylık hazırlık Ocak ayında başlamaktadır.

*Kayıt Ücreti: 250 Euro (Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir)
*Konaklama: 110 Euro/aylık (Gittikten sonra yurda girişte ödeniyor)
*Kitap Ücreti: 150 Euro (Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir)

Kayıt esnasında üniversiteye ödenecek toplam meblağ:  Hazırlık ücreti + kayıt ve kitap ücretleri
Vize esnasında konsolosluğa gösterilecek meblağ: 5000 Euro – 10000 Euro arasında bir miktar. Masraflarınızı karşılayacak kişinin (Anne, Baba, Dayı vs) hesabında ortalama 5000 Euro’dan az olmamak kaydı ile Euro, TL , USD para gösterilmelidir. Vize alındıktan sonra Almanya’da olduğu gibi bu parayı hesapta tutmanıza gerek yoktur.

Eylül’de Başlayacak 10 Aylık Hazırlık Programı Kimler İçin Uygun?: Macaristan’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi (Lisans/Master) almayı düşünen, ancak okuyacağı bölüm için altyapısı (İngilizce, matematik, kimya, biyoloji, çizim, fizik, geometri vs.) yetersiz olan, orta seviyede İngilizce’ye sahip en az lise mezunu adaylar.

Ocak’ta Başlayacak 5 Aylık Hazırlık Programı Kimler İçin Uygun?: Macaristan’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi (Lisans/Master) almayı düşünen, ancak okuyacağı bölüm için altyapısı (İngilizce, matematik, kimya, biyoloji, çizim, fizik, geometri vs.) yetersiz olan, orta üzeri seviyede İngilizce’ye sahip en az lise mezunu adaylar.

Ocak’ta Başlayacak 15 Aylık Hazırlık Programı Kimler İçin Uygun?: Macaristan’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi (Lisans/Master) almayı düşünen, ancak okuyacağı bölüm için altyapısı (İngilizce, matematik, kimya, biyoloji, çizim, fizik, geometri vs.) yetersiz olan, başlangıç seviyesinde İngilizce’ye sahip en az lise mezunu adaylar.

Başvuru için gerekli belgeler: info@huneducation.com’a “Peç Üniversitesi Hazırlık Başvuru” konusunda email gönderen başvuru sahiplerine detaylı olarak gerekli belgelerin listesini ve başvuru formunu gönderiyoruz, ve üniversiteye kaydınızı ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz.

Son Kayıt Tarihi: 10 Aylık program Eylül başında başlayacağı için, Eylül’de başlamak isteyen adaylar 30 Temmuz’a kadar başvurmalılar. Ocak ortasında başlayacak 5 ya da 15 Aylık programlara başvuracak adaylar 30 Kasım’a kadar başvurmalılar.

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

3 – Budapeşte Metropolitan Üniversitesi 

Şubat 2020’de başlayan üniversitede dilerseniz İngilizce hazırlık eğitimi alabilir, en az B2 ingilizceniz varsa, doğrudan lisans veya master bölümlerine veya İngiltere Coventry Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri double degree programlarına başvurabilirsiniz.

Metropolitan Üniversitesi’nin Hazırlık, Lisans ve Master kayıtları 30 Temmuz’a kadar  devam ediyor ancak dersler de Eylül’de başladığı ve Türkiye’den adaylara vize gerektiği için Lisans ve Master başvurularında ne kadar erken başvurulursa o kadar iyi.   %10 Erken kayıt indiriminden faydalanmak için okul ödemesini 30 Haziran’a, Ocak’ta başlayacak adaylar 30 Ekim’e kadar yapmalı.

Metropolitan Üniversitesi İngiliz Coventry Üniversitesi ile bazı bölümlere çift diploma imkanı sağlıyor. Metropolitan Üniversitesi diğer Macar üniversitelerinden farklı olarak, sanat bölümleri haricindeki bölümlerine (Lisans, Master, Hazırlık) Şubat’ta da (Bahar Dönemi) öğrenci kabul ediyor.

Metropolitan İngilizce Hazırlık Ücretleri:
Yıllık 4400 Euro + 150 Euro başvuru ücreti
Hazırlık Türü: Sadece İngilizce
Konaklama: Çift kişilik yurtta her şey içinde 285 Euro, 500 Euro da depozito
Son Kayıt Tarihi: 05 Ocak (Şubat Başlangıç) , 31 Temmuz (Eylül Başlangıç)

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

4 – Corvinus Üniversitesi

Ekim’de başlayan 9 aylık kursa 30 Ağustos’a kadar başvurabilirsiniz. Ocak’ta başlayan 6 ay süren kursa 01 Aralık’a kadar başvurulabilir. 9 aylık kursa en az A2, Ocak’ta başlayan 6 aylık kursa en az B1 İngilizce bilen adaylar katılabilirler.

Hazırlıktan istifade eden adaylar genellikle hazırlık sonunda 5,5 – 6,5 IELTS seviyeye erişirler.

Corvinus İngilizce Hazırlık Ücretleri:
Hazırlık:  4300 Euro (9 Aylık),  3270 Euro (6 Aylık)
Başvuru  ve Skype Ücreti: 370 Euro
Yurt Ücreti: 900 Euro (2-3 kişilik odalarda/9 Aylık) , 600 Euro (6 Aylık)

Son Kayıt Tarihi: 01 Aralık (Ocak başlangıç), 30 Ağustos (Ekim Başlangıç)

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

5 – Budapeşte Teknik Üniversitesi 

Eylül kayıtları sona erdi. Şubat 2020’de başlayan 1 dönemlik bölüm hazırlık (Pre-Engineering / Pre-Architecture) sınıflarına dahil olmak için son başvuru 01 Aralık.  Eylül’de başlayan  programlara ise son başvuru tarihi 30 Haziran 2021.  Mühendislik – Mimarlık Hazırlık ve lisans ücreti dönemlik 3200 Euro, yüksek lisans ücreti ise dönemlik 3500 Euro.  Başvuru ücreti: 100 Euro. Orta Avrupa’nın en önemli teknik üniversitelerinden olan BME’de İngilizce hazırlık sınıfı bulunmuyor. Bu nedenle sadece B2 İngilizceye sahip adaylar başvurabiliyorlar. Bu Üniversitede eğitim almayı düşünen adaylar, diğer Macar üniversitelerinde hazırlık eğitimi alarak yine bizim danışmanlığımızda Budapeşte Teknik Üniversitesi’ne geçiş yapabilirler.

Giriş Koşulu: 1 dönemlik hazırlık için B1 sonu B2 başı ingilizce gerekiyor.  Eylül’de başlayan  lisans programlarına başvuran adaylara Online ve Offline (Okul bünyesinde) giriş sınavı uygulanıyor.  Matematik, Geometri, Fizik ve Mimarlık başvurularında ekstra Çizim alanlarında yapılan sınavda başarılı olamayan adaylar, Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi alabilirler.  Yüksek Lisans için her hangi bir sınav koşulu yok, ilgili bölüm adayın belgelerini inceleyerek onay veriyor.

Budapeşte Teknik Üniversitesi Mühendislik/Mimarlık Hazırlık Ücretleri:
Dönemlik 3200 Euro  +  100 Euro başvuru ücreti
Hazırlık Türü: Foundation (Pre-Engineering/Architecture)
Son Kayıt Tarihi: 01 Aralık (Şubat Başlangıç), 1 Temmuz (Eylül Başlangıç)

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

 

6 – Debrecen Üniversitesi

Eylül kayıtları kapando. Şubat 2020’de başlayan ve Haziran’a kadar devam eden hazırlık eğitimi 2 farklı gruba ayrılıyor.

 • İngilizce Hazırlık: 3300 USD + 500 USD Başvuru ve giriş ücreti
 • Bölüm Hazırlık (foundation) 3300 USD + 500 USD Başvuru ve giriş ücreti

B2 İngilizceye sahip adaylar, Debrecen Üniveritesi’nin Eylül’de başlayan lisans, master doktora programlarına da başvurabilirler. Üniversite bünyesinde ayrıca Tıp, Diş Hekimliği , Eczacılık programları için de bir hazırlık sınıfı bulunuyor.

Debrecen Üniversitesi’nde Eylül’de başlamak için 30 Haziran’ı geçirmeyin, ancak Şubat’taki hazırlık sınıflarına başvurular 30 Kasım’a kadar devam ediyor.

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

7 – Budapest International Business School (IBS)

Macaristan’ın en popüler özel üniversitelerinden biri olan IBS’te İngilizce hazırlık yıllık 5500 Euro, ve 1 defaya mahsus başvuru ücreti 900 Euro.
İngilizcesi olan adaylar okulun lisans ve 1 yıllık yüksek lisans (master) programlarına başvurabilirler. IBS, İngiltere Buckingham Üniversitesi diploması veriyor.

IBS Hazırlık Ücretleri:
Yıllık 5500 Euro + 900 Euro başvuru ücreti
Hazırlık Türü: Sadece İngilizce
Konaklama: Çift kişilik yurtta her şey içinde 285 Euro, 500 Euro da depozito
Son Kayıt Tarihi: 05 Ocak (Şubat Başlangıç), 15 Ağustos (Eylül Başlangıç)

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

8 – Dunaújváros Üniversitesi

Başkent Budapeşte’ye 1 saat mesafedeki Dunaújváros şehrinde yer alan Dunaújváros Üniversitesi’nde 2020 Ekim ayı başlangıcında başlayacak İngilizce hazırlık’a dahil olarak , program sonunda dilerseniz Dunaújváros Üniversitesi’nde dilerseniz başka Macar üniversitesinde eğitiminize devam edebilirsiniz. En az B2 İngilizceye sahipseniz, doğrudan Eylül’de başlayan lisans veya master programlarına başvurabilirsiniz.
* İngilizce Hazırlık Eğitimi Ücreti: 4100 Euro/toplam yıllık (Tek seferde üniversiteye ödenir)
* Kayıt Ücreti: 200 Euro (Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir)
* Konaklama: 120 Euro/aylık (İlk 5 ay peşin alınıyor 600 Euro, Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir)
* Genel Depozito: 500 Euro (Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir, üniversiteden ayrılırken geri alınır )
* Kitap Ücreti: 150 Euro (Kayıt esnasında eğitim ücreti ile birlikte üniversiteye ödenir)

Konaklama: Çift kişilik yurtta her şey içinde 120 Euro
Son Kayıt Tarihi: 30 Ağustos (Ekim Başlangıç Hazırlık için), 30 Temmuz (Eylül başlangıç Lisans/Master)

Kayıt esnasında üniversiteye ödenecek toplam meblağ: 5550 Euro
Vize esnasında konsolosluğa gösterilecek meblağ: 5000 Euro – 10000 Euro arasında bir miktar. Masraflarınızı karşılayacak kişinin (Anne, Baba) hesabında 5000 Euro’dan az olmamak kaydı ile Euro, TL , USD para gösterilmelidir. Vize alındıktan sonra bu parayı hesapta tutmanıza gerek yoktur.

İngilizce Hazırlık Programı Kimler İçin Uygun?: Macaristan’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi (Lisans/Master) almayı düşünen, ancak İngilizce seviyesi yetersiz olan (A1, A2), en az lise mezunu adaylar.

Başvuru için gerekli belgeler: info@huneducation.com’a “Dunaujvaros Basvurusu” konusunda email gönderen başvuru sahiplerine detaylı olarak gerekli belgelerin listesini ve başvuru formunu gönderiyoruz, ve üniversiteye kaydınızı ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz.

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

 

9 – Duna College

Üniversite değildir, dershane mantığında, sadece yabancı öğrencileri Macaristan’daki veya Avrupa’daki üniversitelere hazırlamak amacı ile Budapeşte’nin merkezinde kurulmuş özel bir okul. Yaklaşık 8 yıldır öğrencilerini üniversite eğitimine hazırlıyorlar. Buradaki öğrenciler okulun kurucusunun da Budapeşte Teknik mezunu bir İran’lı olmasından dolayı ağırlıklı olarak İran’dan, geri kalan öğrenciler de diğer milletlerden oluşuyor. (Türkiye, Çin, Almanya, Ukrayna, Rusya) Şehrin tam merkezinde yer alan 2 ayrı binada hizmet veriyorlar. Duna College’da hazırlık eğitimini alan öğrenciler daha sonra ağırlık olarak Semmelweis Tıp veya Szeged fakültelerine yerleştiriyorlar. Duna College ayrıca Obuda Üniversitesi’nin de resmi hazırlık okulu. Küçük, amaca yönelik şirin bir okul. Dersler 9 Ekim’de başlıyor.

Son kayıt tarihi: 30 Ağustos (Ekim’de başlamak için) 30 Kasım (Şubat’ta başlamak için)
Duna College Hazırlık Ücretleri:
Combo Hazırlık Yılı : 5600 Euro
Yoğun (Şubat – Temmuz) : 4900 Euro
Başvuru: €200 EuroKitap ücreti: €450 (Tıp Hazırlık), €250 (Mühendislik) €100 (Diğer)

İlk ayın konaklama ücreti: €900

İngiltere’de okumak için Pathway Kursları
Regular course (1 academic year) € 7500
Intensive course (1 spring semester) € 7500

Ekim’de Başlayacak 10 Aylık Hazırlık Programı Kimler İçin Uygun?: Macaristan’da veya Avrupa’da üniversite eğitimi (Lisans/Master) almayı düşünen, ancak okuyacağı bölüm için altyapısı (İngilizce, matematik, kimya, biyoloji, çizim, fizik, geometri vs.) yetersiz olan, en az orta seviyeye yakın İngilizce’ye sahip , lise mezunu adaylar. Duna College’a başvuru için info@huneducation.com’a eposta göndererek bilgi alabilirsiniz.

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

– Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Yukarıdaki üniversitelerin yanı sıra  Eötvös Lorand (ELTE), Semmelweis , Szeged, Miskolc vs.. diğer Macar üniversitelerine ve Budapeşte Film Akademisi’ne de özel şartlarla kayıt almaktayız.

YÖK’ÜN YENİ KURALLARI

YGS/LYS’ye gerek olmadan başvuru imkanı

YÖK’ün aşağıdaki açıklamasına göre aşağıdaki Macar Üniversitelerine kabul edilen adayların Türkiye’de herhangi bir YGS/LYS sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. Bu Üniversitelerden mezun olan Türk öğrenciler mezuniyet sonrası YÖK’e doğrudan denklik için başvurabiliyorlar.

Yükseköğretim Genel Kurulunun 16.06.2016 tarihli toplantısında;

“20 Şubat 2016 tarih ve 29630 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” kapsamında dördüncü maddenin beşinci fıkrası kapsamında ortaöğrenimlerini Türkiye’de tamamlayan ve yükseköğrenime başlanılan yıl Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dilimindeki üniversitelerden mezun olanlardan birinci fıkranın (ı) bendindeki YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirlenmiş olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları

 • Academic Ranking of World Universities (ARWU),
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking,
 • QS World University Rankings,
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking,
 • University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak ve belirlenen dilimler ise Kurulumuzca tanınan ilk 1000 sıradaki yükseköğretim kurumları olmasına” karar verilmiştir.

YÖK’ün yukarıda bahsettiği sıralandırma kuruluşlarında yer alan Macar Üniversiteleri

 1. Budapest University of Technology and Economics
 2. University of Pécs
 3. University of Debrecen
 4. Eötvös Loránd University
 5. Semmelweis University
 6. University of Szeged
 7. Corvinus University of Budapest

Bu Üniversitelere ait lisans bölümlerini ve ücretlerini görmek için tıklayınız..

Bu Üniversitelerin dışında kalan, yine YÖK tarafından tanınan Macar Üniversitelerinde eğitim almak isteyen ilgililerin,

Eğitime başlayacakları yıl ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS’ye girmeleri;
-Tıp doktorluğu alanında sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları;
-ÖSYS Kılavuzunda yer alan DİĞER ALANLARDA en az Türkiye’deki ilgili programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları;
-ÖSYS Kılavuzunda YER ALMAYAN diğer alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150 puan, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları;
-Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için de 2016-YGS’ye girip 2016-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almalarına;

mezun olmaları hâlinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirilmesine ve yukarıda belirtilen hususların, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, her eğitim-öğretim yılı için geçerli olmasına karar verilmiştir. Ayrıntılı bilgi için YÖK’e ulaşabilirsiniz.

MACARİSTAN’DA LİSANS VE MASTER EĞİTİMİ

– Hazırlık Türleri ve Ücretleri 

–  Lisans Bölümleri ve Ücretleri

– Sağlıkla ilgili Bölümler ve Ücretleri (Tıp vb.)

Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

 • Dileyenlere Budapeşte’te okuyarak İngiliz BUCKINGHAM ve COVENTRY Üniversiteleri diplomaları alma imkanı!
 • Dilediğiniz taktirde ücretli paketlerimiz ile hava alanı transferi, geçici ve kalıcı konaklama ayarlanması, şehir oryantasyonu, okul kayıt işlemleri ve oturum izni işlemlerinde destek.
 • Çoğunluğu Türklerden oluşan tecrübeli danışmanlarımızdan profesyonel destek.

Sanılanın aksine Macaristan’da eğitime gelen ilk öğrenciler Erasmus öğrencileri değildir. 19. yüzyılda Osmanlı eğitim sisteminde Batı örnekli düzenlemelerin içinde Avrupa’ya öğrenci gönderilmesi önemli bir yer tutmaktadır, bu kapsamda Macaristan’a da çok sayıda Türk öğrenci gönderilmiştir. Bu uygulamaya genç Türkiye Cumhuriyeti de 2. Dünya savaşına kadar devam etmiş, 1989’da komünizm bittikten sonra da yeniden Türk öğrenciler Macaristan’da eğitim almak için gelmişlerdir.

BAŞVURU: Macaristan’daki Üniversitelere başvuru için temelde Lise diplomanız yeterli olmaktadır. Tıp bölümleri ve bazı özel bölümler için sınav yapılır, diğer bölümler için giriş sınavı gerekliliği yoktur, yeterli İngilizce seviyesine sahip adaylar bir mülakat ile İngilizcesi’ne bakılarak doğrudan 1. sınıfa kabul edilirler, İngilizce bilmeyen adaylar için birçok üniversitede hazırlık sınıfı mevcuttur. Mezun olduktan Amerika dahil tüm dünyada geçerli bir diplomanız olmaktadır.

MACARİSTAN HAKKINDA

 • 2004’ten beri AB üyesi ve Schengen’e dahildir.
 • Dünya’daki en iyi 500 Üniversite içerisinde 2, en iyi 1000 içerisinde 7 Macar üniversitesi bulunmaktadır.
 • İlk Macar Üniversitesi 1367’de PEÇ (Pécs) şehrinde kurulmuştur.
 • Macarlar toplamda 16 Nobel Ödülü’nün sahibidirler.
 • Günlük hayatta kullandığımız tükenmez kalemden kibrite, renkli televizyondan plazma TV’ye, word-excel’den holografiye, karbiratörden helikoptere birçok icadın mucidi Macarlar’dır.
 • Avrupa’da Türklere en yakın millet Macarlar’dır. Tarihi bağlarımızın kuvvetli olmasından dolayı Macar Türkolog Ármin Vámbéry’ye ve daha birçok tarih bilimciye göre Macarlarla ırk ve dil akrabalığımız vardır. 896 yılında bugünkü Macaristan topraklarına göç eden Macarlar, Orta-Asya’dan başlayan yolculuklarından günümüze, Kuman, Peçenek, Kabar ve çeşitli Türk Boyları ile karışmışlar, böylece Türkçe’den Macarca’ya yüzlerce kelime geçmiştir. Macarca da Ural-Altay dil ailesinin Ural kolundandır. Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil olup, dil bilgisi anlamında Türkçe’ye en yakın dillerdendir. 16. ve 17 yüzyıllarda Macaristan 150 yıl Osmanlı’ya bağlı kalmış, Kanuni Sultan Süleyman 450 yıl önce burada (Zigetvar) vefat etmiştir, bu dönemden günümüze Gül Baba , İdris Baba türbeleri, Budapeşte Türk Hamamları, Osmanlı Camileri hala ayakta kalan Osmanlı eserleridir. Ünlü tarihçimiz İbrahim Peçevi Macaristan’da Peç şehrinde doğmuştur.
 • Fatih’in toplarını döken Urban Usta ve Osmanlı’ya ilk matbaayı getiren İbrahim Müteferrika Macardır. İlk Hristiyan Osmanlı Paşa’sı Macar Ödön Paşa, İtfaiye Teşkilatımızı modernize eden adamdır, Atatürk’ün daveti ile Ankara’daki 2. Meclis binasında ve Cumhuriyetin ilk yapılarında Macar Ustalar ve işçiler çalışmışlardır, Macar Prof. Dr. Antal Rethly Ankara’daki Meteoroloji Enstitüsünü kurmuştur.
 • İstanbul’dan uçakla Budapeşte 1 saat 45 dk mesafededir, THY’nin 2-3, Pegasus’un 1 olmak üzere IST-BUD arası günde 3-4 sefer düzenlenmektedir, erken alındığında bilet fiyatları gidiş-geliş 250 TL’ye kadar düşmektedir.

HEMEN ÜCRETSİZ BAŞVUR! 

telefon/whatsapp: +36 70 296 35 31 (Türkçe Destek)
adres. 1204 Budapest, Bethlen utca 17., Budapeşte, Macaristan
e.mail. info@huneducation.com (Türkçe Destek)
www.huneducation.com